Brudna strona futbolu – Harry R.

Posted: Sierpień 30, 2014 in Autor, Sylwetki

Mourinho, Guardiola, van Gaal, Ferguson i Ancelotti. Z pewnością to oni stoją na piedestale menedżerów futbolu, który warunkowany jest ilością zdobytych trofeów oraz liczbą klubów ze światowego topu, które mieli możliwość prowadzić. Jak w tym gronie wypada Harry Redknapp, bez urazy – ale co najmniej blado. Czy tak samo blado wypada jego autobiografia „Zawsze pod kontrolą”?

Absolutnie nie! – dlaczego?

Zaczyna się z grubej rury – angielski trener w pewnym momencie swojej kariery z piłką zagrożony był karą więzienia. Wziął udział w procesie sądowym, w którym jako oskarżony przez długi czas musiał zmagać się ze stresami nieporównywalnie większymi od tych, które towarzyszą przy ławce trenerskiej. Sądzę, że nieprzypadkowo w taki sposób zaczyna się autobiografia Harrego. Zawsze był postacią wyrazistą, a ta sprawa ciążyła mu na tyle, że chciał ją w jakiś sposób wyrzucić z siebie.
Jak najszybciej – na wstępie historii.

Harry-Redknapp-Book-Signing

Gdzieś w tle procesowej aury pojawia się temat objęcia przez Redknappa reprezentacji Anglii. Będąc przez wiele lat w gronie najlepszych trenerów na Wyspach Brytyjskich jego nazwisko w kontekście kadry pojawiało się wielokrotnie, kulisy okoliczności, w których był najbliższej, a zarazem najdalej od objęcia tego stanowiska zostały opisane bardzo konkretnie. Co ciekawe Harry nie ukrywał, że gdyby dostał taką szansę chciał do swojego sztabu sprowadzić Brendana Rodgersa, który wówczas w 2012 roku z aprobatą przyjął taką możliwość. O tyle zadziwiający jest to fakt, że style gry drużyn prowadzonych przez obu menedżerów znacząco się różniły, jednak Rednkapp był otwarty, a wręcz zafascynowany możliwością stworzenia reprezentacji Anglii, którą będzie cechowała gra w piłkę według stylu proponowanego w tamtym czasie przez Swansea.

Takich smaczków w książce znajdziemy wiele, niewyczerpalną skarbnicą anegdot jest piłkarska droga Redknappa. Prowadziła ona przez niższe ligi angielskie, występy w raczkującej MLS aż do Premier League, gdzie funkcjonuje do dziś jako menedżer Quenns Park Rangers.

W książce nie znajdziemy taktycznych niuansów, które stosował przez lata swojej kariery. Znajdziemy natomiast najlepsze opowieści zza kulis wielkiej piłki, historie z szatni mentalnie dużych i małych, z klubów z aspiracjami oraz bez wielkich ambicji.

harryredknapplukamodric

Wszystko to sprowadza lekturę do opowieści, która jest niezwykle ciekawa dla szerokiego grona odbiorców: piłkarzy, kibiców oraz trenerów. W wielu momentach ponadto jest przestrogą, gdyż wiele z historii opowiedzianych w książce niesie ze sobą swoistą naukę życia. Nie naukę zdobywania trofeów, naukę utrzymania się na powierzchni, gdy wszyscy wokół pragną by podstawić Ci nogę.

Tytuł: „Harry Redknapp. Zawsze pod kontrolą”
Wydawnictwo: REBIS
Liczba stron: 455

PS. Bądźcie czujni, na Czytam Gre będzie można wygrać tę pozycję – już wkrótce!!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s